5 éves a “JÁSZOK” – ünnepi rendezvények
Fotókiállítás megnyitó és kamara előadás
Helyszín:
Zagyvaparti sétány – a Lehel Film-Színház előtt
2021. augusztus 29. vasárnap 17.00 óra
5 évvel ezelőtt, 2016 júniusában történelmi pillanat eseményeinek lehetett részese közel 10 ezer néző, akik 10 estén keresztül először nézhették meg a Jászok – történelmi dal- és táncjáték előadását Jászberényben, a Szabadtéri Színpadon. Egy igazi közösségi összefogásnak lehettünk tanúi az előadás létrehozásakor: a jászberényi Mihályi Gábor – Harangozó-díjas, Érdemes és Kiváló Művész álma volt, hogy színpadra vigye a jászok történetét alkotótársával, Melis László – Erkel-díjas zeneszerzővel. A kezdetekkor kapcsolódott álmainak vizuális megvalósításához, a szintén jászberényi Soós Andrea tervező művész, aki az előadás produceri feladatait is felvállalta. A 104 szereplős, nagyszabású színpadi mű mellé állt Jászberény és a Jászság valamennyi önkormányzata, a város számos vállalkozása, intézménye és Pócs János országgyűlési képviselő is. A jászberényi 10 előadást követően a Nemzeti Táncszínház, a Művészetek Palotája és a Hagyományok Háza közönsége is nagy sikerrel fogadta a szakmailag és művészileg is kiemelkedő produkciót.
Ahogyan nemzetként szüksége van a magyarságnak arra, hogy nemzeti öntudatát a kultúra összefogásával fenntartsa, úgy van szüksége egy kisebb közösségnek (a jászoknak) is arra, hogy történelme és ősei emlékének felidézése révén – a művészet, a színház mágikus erejével – saját identitását erősítse. A Jászok történelmi dal- és táncjáték alkotóinak kitüntetett célja volt, hogy bemutassák a jász nép rendkívül összetett és izgalmas történetét, végig haladva a történelem és az alkotók képzelete rajzolta – megpróbáltatásokkal, leveretésekkel és felemelkedésekkel teli – úton a feltételezett valamikori őshazájuktól, a bronzkori Kelet-Perzsiától, a Kaukázus égbetörő hegyein, a dél-orosz sztyeppéken, a mai Moldván át, a Magyar Királyságig. Majd tovább az emlékek és a képzelet spirituális útján, mely új hazájukba telepedésüktől, megkeresztelkedésükön, nyelvük, ősi hiedelmeik, szokásaik elvesztésén, önmegváltásukon át (Redemptio), napjainkig vezet.
Erre az eseményre emlékezik az ünnepi kamara előadás a produkció részleteinek felelevenítésével, valamint Gémesi Balázs és Szalai György fotóiból válogatott nagyszabású kiállítással és a mű 5 évét bemutató dokumentációkkal.
Mihályi Gábor rendezésében közreműködnek a Magyar Állami Népi Együttes és a Jászság Népi Együttes táncosai, a Jászberény kórusaiból összeállt “Jászok” Vegyeskar, Turi Melinda, Mizsei Zoltán, Rékasi Emese, Gradsach Zoltán szólista énekesek, valamint a jubileumi program vendégművésze, Szabó Sipos Barnabás, színművész, képzőművész.
Az ingyenes kamara előadás megtekinthető 2021. augusztus 29-én délután 17 órakor a jászberényi Lehel Film-Színház előtti területen, majd ezt követi a fotókiállítás megnyitója a Zagyvaparti sétányon.
(Az esemény a Primula Produkció Közhasznú Np. Kft. szervezésében jön létre a Jászkerület Kulturális és Művészeti Közhasznú Np Kft. együttműködésével.)